اقامت کشور ترکیه

اقامت در کشور ترکیه، سوالات مکرری را در ذهن علاقمندان به زندگی در ترکیه ایجاد کرده است. برخورداری از امتیاز اقامت، در سال ۲۰۱۲ میلادی تصویب شد. تا قبل از این تاریخ، دارندگان گذرنامه ایرانی فقط با ثبت شرکت و فعال بودن آن به طور واقعی، می توانستند از مزایای اقامتی نیز بهره مند شوند. اما بعد از این تاریخ، ایرانی ها نیز توانستند با خرید ملک و سرمایه گذاری، از امتیازات اقامت یک ساله قابل تمدید برخوردار شوند. به طور کلی در اکثر کشورهای جهان نیز می توان با خرید ملک بین ۳ تا ۵ سال از اقامت موقت برخوردار شد و سپس درخواست اقامت دائم از آن کشورها را کرد.

از چه طریق می توان اقامت در ترکیه را کسب کرد؟

ازدواج: از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه، می توان اقامت این کشور را دریافت کرد.

استخدام: با توجه به تخصص و حرفه مورد نیاز، شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند برای فرد مورد نظر خود، از وزارت کار این کشور درخواست اجازه کار کرده و در صورت مثبت بودن نتیجه این درخواست و دریافت اجازه کار، به آن فرد اقامت یک ساله ترکیه داده می شود.

خرید ملک: بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در سال ۲۰۱۳ در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده، اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و در صورت تمدید ۵ الی ۸ ساله آن می توانند برای اقامت دائم مراجعه نمایند.

تحصیل: از دیگر راه هایی که اشخاص می تواند در ترکیه اقامت یک ساله دریافت کند، تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می باشد.

ثبت شرکت: ثبت شرکت به تنهایی حق دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد، اما پس از دریافت اجازه کار از طریق ثبت شرکت، می توان اقامت یک ساله را دریافت کرد.

اقامت توریستی: به آن نوع از اقامت اطلاق می شود که فرد با استفاده از پاسپورت خود و صرفا بعنوان توریست، به مدت حداکثر ۳ ماه، امکان اقامت در ترکیه را خواهد یافت. لازم به ذکر است، هر فرد ایرانی تنها ۲ بار در یک سال میلادی، امکان استفاده از این نوع اقامت را خواهد داشت، فقط به شرط اینکه، یک وقفه ۳ ماهه بین هر اقامت توریستی وی باشد. در صورت تمایل به اقامت بیش از ۳ ماه، فرد متقاضی باید نسبت به دریافت اقامت یک ساله از اداره مهاجرت ترکیه اقدام نماید.

مدارک لازم برای اخذ اقامت یک ساله ترکیه

  • پر کردن فرم مخصوص اقامت ترکیه در سایت اداره مهاجرت و دریافت وقت Randevu
  • ۴ قطعه عکس پشت سفید و واضح (۳x۴)
  • سند رسمی ملک و یا اجاره نامه به نام متقاضی
  • بیمه یک ساله شخص متقاضی، ۲۰۰ الی ۸۰۰ لیر (بسته به نوع بیمه)
  • پرینت حساب بانکی
  • اصل پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
  • پرداخت مالیات مربوط به دوره اقامت (حدود ۴۰۰ لیر)
  • شماره مالیاتی
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه (موردی درخواست می شود)

آیا اقامت ترکیه به صورت موقت می باشد و یا این اقامت ها به صورت دائمی هستند؟

اقامت هایی که در نتیجه خریداری ملک صادر شده باشد، در صورتی که خانه تا مدت زمان ۵ سال فروخته نشود و این اقامت تا پایان ۵ سال هر ساله تمدید گردد می توان برای اقامت دائم در این کشور درخواست کرد. همچنین با داشتن پنج سال اقامت دائم و یا اجازه کار بدون وقفه می توان برای دریافت تبعیت ترکیه اقدام نمود که اگر پس از طی مراحل اداری و قانونی پاسخ به این درخواست مثبت باشد، شخص دیگر شهروند رسمی کشور ترکیه خواهد شد و می تواند از تمامی حقوق شهروندی این کشور برخوردار شود. اما اقامت هایی که بر روی اجاره نامه گرفته می شوند، از نوع اقامت های توریستی می باشند و در صورت تمدید نیز به صورت سابقه جهت دریافت تابعیت ترکیه محسوب نمی شوند و فقط به شما اجازه اقامت کوتاه مدت را می دهند.