تجربه از سیستم حمل و نقل 

وضعیت حمل و نقل در شهرهای بزرگ همیشه دغدغه اصلی ساکنین آن شهرها بوده و می باشد. مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا، کمبود امکانات عمومی مانند اتوبوس و مترو که همگی در پایتخت ایران یعنی تهران بصورت روزمره قابل لمس می باشد. خوشبختانه در شهر بزرگتری از تهران یعنی استانبول، موارد اینچنین در حمل و نقل (با توجه به زیر ساخت های موجود در آن) کمتر دیده می شود. هوای شهر استانبول خیلی تمیز و پاک بوده، این پاک بودن هوا به عوامل زیادی وابسته می باشد که نقش اصلی را بندری بودن شهر استانبول ایفا کرده و عامل بعدی وجود اتوبوس های گازسوز بوده که دودزایی کمتری نسبت به گازوئیل دارند،. مورد بعدی وجود سیستم مترو بوده که به تناسب جمعیت جوابگو بوده و به سرعت در حال اضافه شدن خطوط جدید به نقشه مترو استانبول و رشد آن می باشیم. عامل مهم دیگر آن وجود خطوط متروبوس که در ایران با نام خطوط BRT مشهور می باشد بوده و به جرات می توان گفت ۲۰ الی ۳۰ درصد جمعیت فقط از متروبوس استفاده می نمایند. متروبوس های اینجا به لحاظ بصری تمیزی خاصی را دارا می باشند و همگی دارای سیستم تهویه مطبوع و کولر گازی بوده، رانندگان آن نیز بصورت خیلی مرتب و یونیفورم های شیک در محل کار خود حاضر می شوند. تاکسی ها نقش بعدی در سیستم حمل و نقل را در شهر استانبول ایفا می کنند که همگی از تمیزی و نظافت خوبی بهره مند هستند و داخل همه آنها تاکسیمتر نصب شده تا بصورت منصفانه تری مسافران خود را جابجا کنند. جدیدا نیز تاکسی های فیروزه ای رنگی به ناوگان عمومی شهر استانبول اضافه شده که به  IYI Taxi معروف هستند و کیفیت خدمات دهی و تمیزی بیشتری نسبت به تاکسی های زرد رنگ استانبول را دارا هستند، اما قیمت آن ها بالاتر می باشد. مورد بعد گرانی هزینه تاکسی ها بوده که به محض سوار شدن، ۱۳ لیر به حساب مسافر در تاکسیمتر دیده می شود و حتی اگر مایل به ادامه مسیر نبودید این مبلغ را باید پرداخت نمایید. تنها ایراد دیده شده در رانندگی ترک ها می توان به بوق زدن زیاد و در برخی موارد طولانی کردن عمدی مسیر اشاره نمود.

یکی دیگر از سیستم های حمل و نقل جالب در استانبول کشتی ها می باشد که نقش عمده در جابجایی مسافران از قسمت قاره آسیای به اروپایی و بالعکس ایفا می کنند و به نام فری بوت می باشند. هزینه خیلی کمی معمولا بین ۲ الی ۵ لیر برای سوار شدنشان لازم هست که با استانبول کارت به راحتی پرداخت می شود. مزیت اصلی استانبول کارت همین راحتی و قابل استفاده بودن در کلیه وسایل نقلیه عمومی بوده که راحتی زیادی به مسافرین و توریست ها می دهد.

در شهر استانبول تمیزی خاصی در شهر و کلیه وسایل نقلیه عمومی مشاهده می شود که برای شهر توریستی همچون استانبول یک اولویت مهم می باشد. به تازگی بعضی از مسیرهای مترو، بدون راننده دیده می شوند و از طریق کنترل از مرکز هدایت می گردند که در نوع خود جالب است. وجود ست های بزرگ و بروز مترو و نیز ایستگاه های بزرگ ​با امکانات زیاد شامل دستگاه های​ شارژ کارت ها، عابربانک و موسیقی نیز جلب توجه می کند.

اما مهمترین سیستم حمل و نقل در محلات استانبول و شاید کل ترکیه، مینی بوس های کوچک شهری به نام دلموش می باشد که با هزینه های خیلی کمتر نسبت به تاکسی، مسافرین را در سطح هر شهر و حومه ای جابجا و به مقصد می رساند. دلموش ها به نسبت از تمیزی کمتری برخوردار بوده ولی کارایی بالایی دارند و هر جایی که مسافر به مقصد برسد، دلموش ها موظف به توقف بوده تا مسافر پیاده شود زیرا مانند اتوبوس ها دارای ایستگاه های بین مسیر نیستند. مورد جالب آخر در مورد دلموش، نحوه کرایه پرداختن می باشد که در اکثر موارد نفرات آخر درون آن پول دلموش را بصورت دست به دست به راننده دلموش تحویل می دهند و مسافر با گفتن کلمه “مساعد بی یر دَ” به راننده اعلام رسیدن به مقصد خود را کرده تا در بهترین مکان دلموش توقف نماید.

تفریحات در ترکیه و استانبول

در ترکیه و خصوصا استانبول، تفریحات مختلف و زیادی برای گذراندن آخر هفته ها یا حتی آخر شب برای افراد وجود دارد. به دلیل زیاد بود بارها و کلاب ها در نقاط مختلف استانبول هیچ وقت کمبود تنوع حس نشده و همیشه می توان خود را به نزدیک ترین بار رسانده و با افراد مختلف معاشرت نمود.
وجود پارک ها در محله ها (کمتر از ایران)، انواع باشگاه های ورزشی و یا فضای درون مراکز خرید که اکثریت دارای مجتمع های بزرگ بازی و تفریح هستند هم می تواند برای اکثریت سلیقه ها با طیف مختلف سن ها از کودک تا میان سال و حتی کهنسال اوقات فراغت خوش و شاد ایجاد کند.

مزیت اصلی استانبول ساحلی بودن شهر می باشد که هر موقع نیاز به حس طراوات و آرامش داشتید می توانید به کنار ساحل رفته و از آرامش دریا لذت ببرید.
قرار گرفتن ترکیه در قسمت نسبتا سرسبز (به نسبت ایران) و پر باران، باعث زیاد بودن جنگل های انبوه شده که دل هر بیننده ای را مجذوب خود می کند و می توانید بصورت انفرادی یا گروهی کمپ های متعددی در دل جنگل های سرسبز ترکیه داشته باشید.

برای عاشقان به موزه، فضاهای تاریخی و باستانی، استانبول یک مکان ایده آل می باشد زیرا استانبول دارای موزه های مختلف و فضاهای تاریخی بسیاری می باشد. این موزه ها توریست های بسیاری از سراسر جهان را به این نقطه از دنیا می کشاند. وجود موزه های تخصصی و مشهور مانند موزه معصومیت اورهان پاموک، شخصی که جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرده یا موزه ی استانبول می توانند اوقات خوش و لذت بخشی برای شما یا خانواده تان فراهم کند.

وجود ۲ جاده معروف یکی جاده استقلال در بخش اروپایی و دیگری جاده بغداد در بخش آسیایی و وجود توریست های مختلف باعث غنای فرهنگی در استانبول شده و می توانید با توریست های کشورهای متعدد هم صحبت شوید. حتی وجود رستوران های مختلف با منوهای کشورهای متعدد خود یک نوع تفریح در استانبول و ترکیه محسوب می شود.

ماهیگیری یکی دیگر از تفریحات سالم و آرامش بخش برای علاقه مندان به این نوع تفریح می باشد که در سواحل مختلف ترکیه و استانبول می توانید تجربه کنید. وجود تفریحات دیگر من جمله قایق سواری، شنا، پارک های آبی بزرگ و … هم می تواند به لیست تفریحات بی شمار شما اضافه شود.

وجود موسیقی غنی ترکی و انواع کنسرت های خیابانی تا کنسرت های خوانندگان معروف در مناسبت ها و مکان های متعدد یکی از تفریحات اصلی مردم ترکیه بوده و حس سرزندگی خاصی به این کشور می دهد.

وجود ورزشگاه ها و باشگاه های معروف مانند گالاتاسرای، فنرباغچه و بشیکتاش، ترابزون اسپور و … که علاقمندان بسیاری در ترکیه دارند نیز یکی از تفریحات و دل خوشی های مردم می باشد که عضویت در کلاب های این باشگاه ها و دریافت هدایا یا لباس های ورزشی این تیم ها مخصوصا در فصل مسابقات هیجان خاص به خود را دارد.

دیدگاه شهروندان ترکیه به مهاجران

ترکیه کشوریست توریستی و مهاجر پذیر. در نگاه کلی نحوه ی تعامل شهروندان ترکیه و استانبول طی نزدیک به ده سال اخیر که مهاجران بسیاری وارد شده، فضای جدید و نگاه های تازه ای برای مردم بوجود آورده. با توجه به مهاجرین بسیار سوری و ایرانی، همچنین مهاجرین کشورهایی مانند گرجستان، بلغارستان، رومانی یا مهاجرین عرب زبان و حتی روس زبانان، می توان گفت در شهر استانبول جایی برای مهاجرین ایجاد شده و افراد بومی در این مکان مهاجرین را پذیرفته اند، هر چند این حس در شهرهای کوچک تر ترکیه کمتر دیده می شود. با وجود تسلط کم به زبان انگلیسی در شهروندان ترک (نه نسل جوان)، ارتباط برقرار کردن با افراد محلی در این کشور مخصوصا استانبول به راحتی امکان پذیر هست. مردم هم سعی در ایجاد رابطه دوستانه با مهاجرین و حتی توریست ها دارند و به نوعی قدر توریست و مهاجرین را دانسته و سعی در احترام گذاشتن به عقاید و فرهنگ های آنان می کنند. تا وقتی که حس دوستی، احترام به حقوق و ارزش های افراد بومی رعایت شود، حس و ارتباط خوب با مهاجرین ایجاد می نمایند.

خانواده و قوانین در مورد آن

خانواده در فرهنگ ترکیه بخش مهمی می باشد و رعایت حقوق زنان و خصوصا کودکان یکی از مهم ترین نکاتی می باشد که در ترکیه به چشم می آید. شاید مشکلاتی با خشونت علیه زنان در ترکیه دیده شود ولی قانون به صورت خیلی جدی در کنار زنان و کودکان بی سرپرست و کودکان کار می باشد و قوانین سفت و سختی در این زمینه در ترکیه وجود دارد. برخلاف سریال ها و فیلم هایی که در ترکیه ساخته می شود (که بیشتر آن ها بخاطر فروش و بازاریابی می باشد) خانواده رکن و چارچوب اصلی را ایفا می کند و وجود خیانت های عشقی، مردها یا زن هایی با چند معشوق ، فقط در حد همان سریال ها وجود دارند. هر چند همیشه استثناهایی وجود دارد ولی در کل می توان گفت اکثر افراد جامعه در ترکیه با توجه به مسلمان بودن دارای ارتباط خوب با خانواده و فرهنگ خانواده هستند و مانند ایران وجود چند همسری و تعدد همسر قبح و ناپسند شمرده می شود. تحصیل فرزندان جز دغدغه اصلی خانواده ها بوده و معاشرت فرزندان با دوستان سالم و تحصیل در مکان های خوب جز اولویت های خانواده در ترکیه می باشد.

یک عرف جالب در مورد سن ۱۸ سالگی  فرزندان می باشد که معمولا بعد از این سن جوانان می توانند زندگی مستقل برای خود تشکیل داده و جدا از خانواده، بصورت انفرادی یا حتی با دوستان خود زندگی کنند. این مورد در اکثر خانواده های ترک مورد پذیرش واقع شده و بعضا خود خانواده هم بعد از عبور فرزندان از سن ۱۸ سالگی امکانات لازم برای استقلال فرزندان را فراهم می کنند و این مسئله در فرهنگ ترکیه امری عادی محسوب می شود.

رعایت قوانین همسایه و آداب مردم ترکیه با همسایگان

در ایران شاهد یک نوع رابطه در همسایه های یک ساختمان و حتی یک محله با یکدیگر هستیم (یا بودیم؟) که گویی همگی اعضای یک خانواده می باشند و حتی گاها شب نشینی و … بین همسایگان دیده می شد. در صورتی که در استانبول چنین روابط دوستانه و صمیمی جور دیگر و به معنای فضولی تلقی می شود. قوانینی در ساختمان ها وجود دارد که همگی باید توسط ساکنین رعایت شود و سرک کشی به زندگی همسایه ها در ترکیه امری بد تلقی می شود. همسایگان سعی می کنند به فضای خصوصی همدیگر احترام گذاشته و خبرهای مربوط به دیگر همسایگان را با یکدیگر به اشتراک نمی گذارند (البته در شهرهای بزرگ و محلات متوسط و یا مرفه).

پول و هزینه های زندگی در ترکیه

لیر واحد پولی ترکیه بوده و در سال اخیر به دلایل مختلف نوسانت زیادی همچون ریال داشته است، ولی این نوسانت شدید به مانند ایران تاثیر زیادی در زندگی مردم و نحوه دخل و خرجشان ایجاد نکرده و به قول معروف “همیشه دخل و خرج در ترکیه با همدیگه می خوونه“. این باعث ایجاد یک آرامش فکری و روحی در قشرهای مختلف، چه اقشار کارمند و چه اقشار بازاری می شود و کسبه اینجا دغدغه پول را کمتر حس می کنند. حتی اگر شخص و یا کسبه ای مشکل مالی داشته باشد، اعطای وام به متقاضیان به سهولت انجام می گیرد و برای دریافت یک وام بروکراسی رایج ایران مشاهده نمی شود. فرد متقاضی بعد از یک روز درخواست اعتبار، در یک روز کاری می تواند پول را از حسابش برداشت نماید.

در ارتباط با هزینه های زندگی روزمره، با توجه به نوع فرهنگ و اقتصاد اینجا، می توان گفت مشکل خاصی برای اقشار جامعه وجود ندارد و برکت پول در اینجا خیلی بیشتر حس می شود. هزینه های البسه نسبت به ایران خیلی کمتر بوده و هزینه خوراک و اغذیه هم واقعا در سطح مطلوب می باشد. هتل ها مقداری گران بوده ولی با توجه به سرویس های ارائه شده می توان گفت ارزشمند هست. گرانی زیادی که نسبت به ایران در ترکیه ملموس می باشد هزینه های حمل و نقل خصوصا تاکسی می باشد. قیمت گوشت تقریبا با ایران برابر هست. با توجه به کیفیت خوب محصولات در هایپرمارکت ها و وجود صنعت غذایی قوی در ترکیه، قیمت ها با توجه به کیفیتشان ارزان محسوب می شوند.

بُعد اخلاقی مردم ترکیه

احترام به عقاید مختلف مردم، یکی از اصول اخلاقی مهم در فرهنگ ترکیه می باشد. دروغ گفتن به شدت کاری غیر اخلاقی می باشد. اگر شخصی در میان مردم دروغی بگویید معمولا از جمع ترد شده و با دید منفی نگریسته می شود.

تفتیش عقاید در رفتار و گفتارشان دیده نمی شود و قانون اساسی هم بر همین اساس در ترکیه ایجاد شده و به اصطلاح قانون لایک یعنی جدایی باورهای مذهبی در قوانین وجود دارد.

نسبت نگاه بد به خانم ها با توجه به گفته خود بانوان خیلی کم می باشد که یک امتیاز اخلاقی بزرگ در ترکیه محسوب می شود. اگر فردی نگاه بد و رفتار توهین آمیزی انجام دهد واکنش نشان داده می شود و فرد خاطی به دست پلیس سپرده می شود. ناسزا گفتن مخصوصا استفاده از الفاظ رکیک در دعواها یا نزاها بین افراد به شدت کم بوده و همگی سعی در حفظ احترام خود و دیگران هستند. اگر فردی ناسزا بگوید افراد حاضر در محل سعی در ایجاد هو و صدای بلند هستند تا به فرد گوشزد نمایند که استفاده از الفاظ بد را در جامعه رعایت نماید.

در کل، توجه به اصول اخلاقی، احترام به آداب و رسوم و احترام به پرچم و خاک وطن در ترکیه از نکات بارز فرهنگ مردم ترکیه محسوب می شود.

تنوع مواد غذایی

غذاهای ترکیه را می توان جز ده کشور برتر دنیا دانست. وجود تنوع غذایی مختلف در ترکیه، برای ما ایرانی ها که غذا نقش بسزایی در زندگی دارد، می تواند باب میل باشد. شاید بعضی از غذاها باب میل افراد نباشد ولی غذاها و چاشنی استفاده شده در آن، حالت استاندارد دارد و اکثر افراد می توانند از خوردنشان لذت ببرند. در اکثر طبقات آخر مراکز خرید در ترکیه تنوعی از فست فودها با برندهای معتبر و جهانی وجود دارد که می تواند از هر ملیت و سلیقه ای را جوابگو باشد.

بهترین غذای ترکیه اسکندر است و بعد از آن دونرهای ترک شهرت جهانی دارند. سرآشپز مشهور یعنی نصرت هم که با گوشت و طبخ آن به شیوه های متنوع زبانزد همه ایرانی ها می باشد. دوغ و لبنیات هم در سبد محصولات غذایی و نوشیدنی جایگاه ویژه دارد و وجود انواع میوه و سبزیجات حتی بیشتر از آنچه در ایران مشاهده می کنید از مزیت های زندگی در ترکیه می باشد.طمع میوه ها هم واقعا خوب و عالی می باشد. گوشت سفید مخصوصا ماهی با توجه به سواحل و دریاهای بی شمار در اطراف ترکیه یکی از انتخاب های همیشگی ملت ترک می باشد.

آب و هوا در استانبول و ترکیه

معمولا در استانبول ۴ الی ۵ ماه از سال، هوا همیشه ابری بوده و باران های شدیدی در فصل بهار اتفاق می افتد، این بارش ها در پاییز با شدت کمتر هم مشاهده خواهد شد. با توجه به نزدیکی استانبول به دریا و وجود رطوبت، هوا خیلی سرد نشده و بارش برف کمی در زمستان خواهید دید. به علت هم سطح بودن شهر استانبول با دریا آب و هوایی ملایم و خوب در اکثر مواقع در اینجا حکم فرماست. هوای ترکیه در زمستان سخت است و در فصل های دیگر تقریباً بارانی است.

سایر موارد

رانندگی در ترکیه در سطح مطلوبی نیست هر چند به نسبت رعایت قوانین رانندگی در ایران خیلی نکات رعایت می شود، ولی باز هم  ممکن است پشت فرمان به مانند ایران داد زدن ها و بوق های مداوم شنیده شود. با اینکه مردم ترکیه به سیگاری بودن شهره هستند، رعایت نظافت و انداختن ته سیگار در سطل های زباله بیشتر رعایت می شود. اهمیت حیوانات و همزیستی خیلی خوب با حیوانات مانند سگ و گربه در خیابان ها از جمله موارد مثبت مردم ترکیه است. احترام خاصی به پرچم و آتاتورک دارند. به عقاید دیگران کاملا احترام می گذارند. توجه به پرچم ترکیه بسیار بالاست و در مناسبت های مختلف وجود پرچم های آویزان یکی از نکات جالب توجه مخصوصا برای توریست هاست. ضعف در زبان انگلیسی یکی از نکات منفی در بین مردم ترکیه محسوب می شود و این با توجه به توریستی بودن اکثر شهرهای ترکیه یک امتیاز منفی بوده و اکثر مردم این مشکل را دارند.

این پست چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 2.5 / 5. تعداد آراء: 13

تاکنون رأیی داده نشده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید!

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.