فرصت های شغلی و شرایط کار در ترکیه

نزدیک بودن ترکیه به ایران و شرایط نسبتا خوب کاری در این کشور، شاید تعدادی از ایران ها را به فکر کار کردن در ترکیه انداخته باشد، کشور همسایه ی ایران که شباهت های فرهنگی زیادی با ما ایرانی ها دارد و به نظر گزینه ی خوبی برای اقامت و یا کار کردن می آید. شاید شما هم در جست و جوی کار گاهی ذهنتان به سمت کار کردن در ترکیه رفته باشد، آیا تا به حال به شرایط کار در ترکیه فکر کرده اید؟ برای کار کردن در این کشور باید چه مهارت های داشته باشید؟

تا همین چند سال پیش ترکیه یکی از کشورهایی بود که اقتصادش با سرعت چشمگیری در حال رشد بود. با این که آهنگ این رشد، در ۲ سال اخیر کند شده اما هنوز این کشور می تواند گزینه ی خوبی برای کار کردن باشد. حتما می دانید گردشگری نقش مهمی در اقتصاد ترکیه دارد و حضور گردشگران فراوان از نقاط مختلف دنیا ترکیه را به جای مناسبی برای کار در زمینه گردشگری تبدیل کرده است. ترکیه از نظر کار و اشتغال وضعیت تقریبا خوبی دارد و استخدام در این کشور حتی از بعضی کشورهای پیشرفته هم بیشتر است.

راه های پیدا کردن کار در ترکیه

اشتغال قانونی: اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط دارید برای کارفرما رزومه ارسال کنید. در صورتی که این رزومه نظر کارفرما را جلب کند از شما دعوت به مصاحبه می کند، در صورت قبولی در این مصاحبه استخدام می شوید. کارفرما بعد از بستن قرارداد باید به شما نامه ای دهد تا با آن به اداره ی مهاجرت ترکیه بروید و اقامت کاری دریافت کنید. در واقع هر خارجی برای اشتغال به کار در ترکیه باید یک مجوز کار معتبر داشته باشد، مجوزی که توسط وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می شود. بیشتر مهاجرها باید مجوز کار خود را همزمان با ویزای کار بگیرند. یعنی شما ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت ترکیه و یا کنسولگری آن درخواست می دهید و کارفرمای شما هم مدارک لازم شما را به MLSS ارائه می کند و بعد مجوز کار از داخل ترکیه صادر می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار

با این که سفر توریستی به ترکیه نیازی به ویزا ندارد، اما برای کار کردن در این کشور باید ویزا داشته باشید. مدارک لازم برای درخواست این ویزا شامل موارد زیر است:

  • دفترچه اقامت
  • ارائه برگه اقامت و پاسپورت
  • یک قطعه عکس
  • کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی
  • برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
  • مدارک تأیید صحت پیشنهاد کاری
  • برگه در خواست الکترونیکی
  • ارائه مدارک صحت شرکتی که در خواست کار شما را تأیید کرده
  • ایمیل کارفرما
  • کد رمز دولتی کارفرما

بررسی موارد پرونده شما حدود ۳ ماه طول می کشد چون باید همه ی این مدارک به وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه صادر شود. اجازه کار در ترکیه فقط برای مدت یک سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تمدید شود.

اشتغال از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت: در هر کشوری می توان از طریق سرمایه گذاری، ایجاد شغل کرد.

اشتغال غیر قانونی: در صورتی که کارفرما نامه ای برای اداره مهاجرت ندهد، کار غیر قانونی به حساب می آید و در این صورت به خاطر نبود قرارداد ممکن است بسیاری از حقوق، به راحتی پایمال شود.

لیست کارهایی که افراد مسلط به زبان انگلیسی می توانند در ترکیه انجام دهند:

تدریس زبان: یکی از پرطرفدار ترین کارها در ترکیه برای خارجی ها، تدریس زبان انگلیسی است. هر چند درآمد چندان بالایی ندارد ولی با آن می توانید از پس هزینه های زندگی به راحتی بر بیایید. اگر تدریس زبان انگلیسی را به صورت خصوصی انجام دهید، در هر ساعت حدود ۳۰ لیر ترکیه درآمد خواهید داشت.

صنعت توریسم و هتلداری: ترکیه در هر سال بیش از ۳۵ میلیون گردشگر دارد، پس فرصت های کاری در این بخش می تواند خوب باشد. بیشترین مسافران ترکیه را گردشگران آلمان، روسیه و ایران تشکیل می دهند، پس می توانید بر روی یادگیری زبان های آلمانی و روسی هم تمرکز کنید، هر چند که نیاز اولیه ی شما آموزش زبان ترکی استانبولی و تسلط به زبان فارسی است.

ویراستار زبان انگلیسی: اگر به گرامر زبان انگلیسی تسلط بالایی دارید، به سراغ ویرایش مقالات و نوشته های انگلیسی بروید، چون بسیاری از روزنامه و مجلات همیشه به دنبال ویراستاری حرفه ای و با مهارت می گردند.

پرستار بچه: بسیاری از خانواده های مرفحه ترک، به دنبال پرستاری می گردند که مسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی باشد.

کدنویس حرفه ای: صنعت رو به رشد IT در این کشور، تشنه ی کدنویس های حرفه ایست.