قلعه ماموره مرسین

قلعه ماموره در ۶ کیلومتری شرق «آنامور» و ۱۷۰ کیلومتری جنوب غرب مرسین قرار داشته و تاریخ ساخت آن به امپراطوری ارمنی‌ها، پادشاه «کیلیکیه» مربوط می شود.
این قلعه با مساحت ۲۳۵۰۰ مترمربع یکی از بزرگترین و همینطور سالم‌ترین قلعه‌های تاریخی باقیمانده ترکیه است و از این رو اهمیت تاریخی بسیاری دارد. شاید علت این امر کاربرد دفاعی قلعه در برابر تهاجم دزدان دریایی و سایر مهاجمان از راه دریا بوده که سبب شده مرتبا ترمیم شود.

قلعه در جنگ های صلیبی و امپراطوری روم شرقی مورد هجوم قرار گرفت و هنگامی که به دست پادشاهان سلجوقی افتاد در سال ۱۲۲۱ بازسازی شد و قلعه ای بزرگتر از قلعه سابق بر پایه های آن ساخته شد. قلعه طی سالیان متمادی درگیر جنگ های متعدد بوده و در سال ۱۴۷۵ به تصرف پادشاه عثمانی در آمد و پس از بازسازی در قرون ۱۵، ۱۶ و ۱۷ بعنوان کاروانسرا از آن استفاده شده است.

این قلعه روی صخره در بلند ترین بخش با ۵۰ متر ارتفاع واقع شده است. در سال ۲۰۰۹ میلادی قلعه ماموره در لیست اماکن تاریخی یونیسکو ثبت گردیده است.

اطراف این قلعه بزرگ بوسیله خندق احاطه شده و دارای ۳۹ برج و سنگر دفاعی است که بوسیله دیوارهای عریض به یکدیگر متصل شده‌اند.
در قرن چهاردهم استاندار این منطقه، محمود کارمان، پس از تعمیر قلعه نام فعلی ماموره را بر روی این قلعه نهاد. در امپراطوری عثمانی این قلعه چند بار ترمیم شد و بخشی از آن به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار گرفت.

در اطراف دیوار های قلعه یک تئاتر کوچک، حمام رومانی و گورستان ساخته شده است. همچنین رستوران های متعددی در اطراف این قطعه قرار گرفته اند و این محل را تبدیل به مکان توریستی برای گردشگران نموده اند. می توانید برای صرف غذا و یا نوشیدنی در این رستوران ها توقفی داشته باشید و از منظره بی نظیر آن لذت ببرید. وقتی در اینجا قدم می زنید دریا را از همیشه بیشتر حس می کنید. از این بالا دریا بیشتر خود نمایی می کند. این دیوارها بیانگر این است که سالیانی دور سربازهایی برای مراقبت و محافظت از آن به دریا خیره می شده اند. قلعه ماموره فرصتی بی نظیر برای قدم زدن در دل تاریخ، دیدن منظره ای باورنکردنی از دریا و طبیعت زیبای اطراف قلعه است. قلعه ماموره در دوران بیزانس علاوه بر جنگ و جدل با دزدان دریاییِ دریای مدیترانه بارها مورد حمله اعراب قرار گرفته و از این جهت می توان به اهمیت استراتژیک این قلعه در تاریخ پی برد.

محبوبیت محل
2/5

از این که در این مقاله با ما همراه بودید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین خوشحال می شویم، نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ترکیه 118 اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

این پست چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آراء: 10

تاکنون رأیی داده نشده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید!

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.