تحصیل در ترکیه

ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه اعتبار علمی بسیار بالای برخوردار است و اغلب دانشگاه ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند، به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است.

تحصیل در ترکیه از ۶ سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل رایگان در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی به توجه به مقطع تحصیلی شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه ۵ سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی میشوند که ۳ سال به طول می انجامد.

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری، اخذ ویزای کار و مهاجرت از طریق خرید ملک، به شما کمک کند.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

 تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان مدارس ترکیه ۴ ساله است، اما در برخی از دبیرستان ها ۵ سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است، اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. در پایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه بشوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استانبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند، می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند، می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل داشته باشند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند، احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذ کنند نیز می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه، انگلیسی، فرانسوی، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر می باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی-واحدی ارائه شده و کلاس ها در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شوند که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه، ترکی استانبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استانبولی ندارند، دوره های رایگان یادگیری زبان برگذار می شود.تحصیل در مقاطع کارشناسی, کارشناسی ارشد و دکترا

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً ۴ سال به طول می انجامد، اما در بعضی از رشته ها مانند پزشکی، حدود ۶ سال است.

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال ۲ بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس حدود ۲ سال و مقطع دکترا حدود ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود ۲۰ تا ۳۰ واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

دانشگاه های استانبول:

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه بوغاز ایچی
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه فنی ییلدیز
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه کچ
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه ییلدیز

لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ۲۰۱۸:

http://www.aradihe.com/news/100019

نکته ی مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند، این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه، از بیمه و امکانات درمانی کاملا رایگان می باشد. غذاها رایگان و کیفیت غذاها، در حد عالی است. دانشجویان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی می توانند از تخفیفات ۵۰ درصدی دانشجویی استفاده کنند. هزینه های تحصیل معمولا بیش از ۵۰۰۰ دلار در سال است، اما دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.