معایب و کمبودهای زندگی در ترکیه به عنوان یک مهاجر

جدایی از وطن

بالطبع دوری از وطن و گسستن از فرهنگ، آداب و اصولی که با آنها بزرگ شده ایم برای هر فرد ایرانی بسیار دشوار خواهد بود.

دوری از دوستان و خانواده (قطع روابط)

یکی از سختی های مهاجرت، قطع ارتباط های صمیمی و نزدیکی با تمامی اعضا خانواده، دوستان، همکلاسی ها و آشنایان خود می باشد. بالطبع بعد از مهاجرت این پیوندهای دوستی و وابستگی ها کمتر شده و حتی بعضی از روابط تا مرحله قطعی کامل پیش می رود. هر آنکه از دیده برود از دل برود.

علایق غذایی و دوری از آن ها

یکی از مهمترین مواردی که ما ایرانی ها همیشه در مهاجرت به یک کشور دیگر با آن درگیر می باشیم و بعضی اوقات حسرت زیادی براش خواهیم داشت، مواد غذایی و علایق فردیمون به غذاها و طعم های ایرانی خواهد بود. به عنوان مثال سبزی، برنج (اکثر مهاجرین ایرانی برنج ایران رو هوس می کنند)، آبگوشت، سنگگ، نان داغ، بعضی از پنیرها، تنوع آجیل هایی که داریم و حتی بعضی از غذاهای ایرانی؛ مثلا قرمه سبزی و چیزهایی که اینجا پخت آن ها با توجه به مواد اولیه سخت تر خواهد بود. این نوع دوری از غذا برای هر فرد با توجه به ذائقه غذایی فرد، می تواند متفاوت باشد؛ ولی در کل این مشکل برای اکثر مهاجرین ایرانی وجود دارد.

هزینه های جانبی زیاد در ترکیه

در کشور ترکیه به دلیل اخذ مالیات های زیاد و همچنین کیفیت بالای خدمات و کالا، منجر به افزایش هزینه ها در مقایسه با ایران خواهد شد.

یادگیری زبان کشور مقصد

یادگرفتن زبان مقصد در هر مهاجرتی بسیار مهم است. این مورد نیز یکی از مواردی است که برای ایرانیان عزیز از جمله هموطنان فارسی زبان، کرد زبان، عرب زبان و … کمی مشکل خواهد بود. هر چند برای آذری زبان ها، زبان ترکی استانبولی و فراگیریش می تواند خیلی راحت تر باشد ولی به دلیل تفاوت در ساختار های زبانی، برای بقیه ایرانیان با گویش های دیگر این یادگیری زمان بر بوده و حداقل شش ماه الی ۲ سال زمان نیاز خواهد داشت که یک فرد بتواند با زبان ترکیه آشنا شده و اموراتش رو به آسانی در کشور جدید مدیریت و حل نماید.

افسردگی و بار روانی بخاطر دوری از وطن

افسردگی یکی از معضلاتی می باشد که گاها برای مهاجرین بوجود می آید. دوری از خانواده و جلای وطن برای خیلی از هموطنان آزار دهنده بوده و باعث افسرده شدن خواهد شد و این عامل یکی از علت های اصلی برگشت مهاجرین به کشور خود می باشد. این نکته باید بصورت جدی قبل سفر و حین مهاجرت بررسی و مدیریت گردد. هر شخصی بدون برنامه ریزی و از روی احساسات نباید اقدام به مهاجرت نماید، حتی اگر کشور مقصد نزدیک بوده و کشوری مثل ترکیه که در همسایگی ایران می باشد. اکثریت زیادی به ترکیه آمده و به همین علت با کلی مشکلات فردی و صرف هزینه های زیاد بدون نتیجه مثبت به میهن خود یعنی ایران بازگشتند.

مزایا و ویژگی های مثبت زندگی در ترکیه

افزایش اعتماد به نفس

بالطبع وقتی یک فرد وارد یک جامعه جدید و متفاوت از جایی که قبلا بوده می شود، حس اعتماد به نفس بالایی خواهد نمود که این حس مشابه حس پیروزی در میدان جنگ و یا فتح یک قله جدید خواهد بود. به خاطر یادگیری چیزهای جدید مانند زبان، آداب و رسوم، فرهنگ و موارد مشابه حس برتری نسبی با فردی که قبلا بوده در شخص ایجاد می شود که خود باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد مهاجر خواهد شد. همچنین مشاهده دو کشور (مبدا و مقصد) با سبک زندگی متفاوت، باعث ایجاد جهان بینی متفاوت و جدید در فرد خواهد شد که این جهان بینی کمک شایانی به کسب حس خوب و اعتماد به نفس بیشتر در افراد مهاجرت می شود.

فرصت های کاری جدید و بیشتر

اقتصاد قوی کشور ترکیه برای افراد مهاجر فرصت های بیشتری را برای کسب یک کار بهتر فراهم می آورد، مخصوصا برای نسل جوان و اشخاصی که تخصص و مهارت های خاصی مثل فناوری اطلاعات، مهندسی متالوژی و مواد، الکترونیک و از این دست را دارا می باشند. رشته های تخصصی (تکنولوژی های خاص) در اکثر موارد دارای  فرصت های بیشتری برای کار و پیشه بوده و همکاری در شرکت های بزرگ با مدیریت نوین و حتی کار در شرکت های بین المللی، برای مهاجرین در ترکیه شانس بسیار بالایی را خواهند داشت. این فرصت بیشتر همچنین، باعث کسب دانش روز دنیا در رشته های تخصصی خود افراد هم خواهد شد که می توانند با روابط و تعامل با دیگر ملل، سکوی پرتاب بزرگتری بدست آورند.

استرس کمتر، آرامش روان

یکی از مهمترین مزیت های خوب مهاجرت، کسب آرامش بیشتر است. این ویژگی برای ما ایرانیان خیلی مهم بوده زیرا با توجه به نوسانات زیاد ارز و نبود ثبات در اکثر موارد اقتصادی، فرهنگی و … در ایران، افراد دچار استرس های ناخواسته زیادی شده اند. آرامش  پس از مهاجرت در ترکیه، یکی از مواردی بوده که اکثر کسانی که به اینجا مهاجرت کرده اند، قریب به اتفاق به آن ایمان داشته و در گفته های خود نیز تایید می نمایند که آرامش زندگی در ترکیه (با تمام مشکلات مهاجرت) خیلی بهتر و بیشتر قابل لمس می باشد. مهاجر در اینجا تمرکز بیشتری روی زندگی خود داشته و استرس های محیطی خیلی کمتری به نسبت ایران را تجربه می نمایید.

کسب پول و برکت آن

اگر در ترکیه به شغل و کاری مشغول باشید، تجارت کنید و یا به عنوان نیروی کار جذب موسسه و یا شرکتی شوید، همیشه تاکید خواهید نمود که “پول اینجا فوق العاده با برکت بوده”  و با اینکه هزینه ها خیلی زیاد می باشد ولی با مدیریت مختصر و ساده “کم آوردن های آخر ماه” که همیشه در ایران شاهدش هستید در  اینجا به ندرت اتفاق خواهد افتاد.

امکانات تفریحی و رفاهی متنوع و بهتر

فراوانی غذا و رستوران، سینماها، کنسرت ها، رویدادهای داخلی و بین المللی، شهر بازی ها، پارک های طبیعی و … در شهرهای بزرگ ترکیه، در کنار وجود دریاها و سواحل متعدد، توریست پذیری بالا، امکانات زیرساختی، رفاهی و تفریحی، در مقایسه با ایران کیفیت و تنوع بیشتری دارد.

امنیت خاطر 

امنیت خاطر، سرمایه، خانواده و … جز حقوق اولیه هر فرد در یک جامعه می باشد. وجود دغدغه های مختلف مانند تحریم، خصومت با دیگر کشورها، سایه احتمالی جنگ، دعوا و اعصاب خرابی های بی مورد برای امورات روزانه، قیافه گرفتن و بد بینی، خیانت و … از مسائلی که داخل ایران متاسفانه خیلی زیاد بوده ولی بیشتر این موارد در ترکیه، بسیار کمتر می باشد.

آشنایی با فرهنگ سایر ملل

در کنار اینکه مهاجرهای ایرانی با فرهنگ ترکیه آشنا خواهند شد، آشنایی با فرهنگ سایر ملل با توجه به وجود توریست های بی شمار و همچنین زندگی دیگر مهاجرین از کشورهای مختلف از جمله: عرب ها، کشور های اروپای شرقی، آسیای میانه، اروپا، آسیای دور، آفریقا … یکی از نکات خوب در ترکیه مخصوصا استانبول می باشد.

آزادی های فردی و اجتماعی بیشتر

هر شخص در ترکیه آزاد است آنگونه که دوست دارد زندگی کند (البته تا جایی که باعث آزار و اذیت دیگر افراد جامعه نشود). اینجا به آزادی های فردی، دینی و اجتماعی خیلی احترام گذاشته می شود و شاهد کمترین مداخله در اینگونه موارد خواهید بود. قانون هم از این آزادی ها حمایت کامل کرده و کسی هیچ وقت حق تعدی، توهین و جسارت به کسی را در این زمینه ها نخواهد داشت، چون مقررات و مجازات سختی برای متخلفین وجود دارد.

دیگر ویژگی های خوب زندگی در ترکیه:

دسترسی راحت تر به اینترنت پر سرعت و شبکه های تلویزیونی و اجتماعی
دسترسی راحت و آسان به سیستم های بانکی بین المللی و تجارت آزاد

از این که در این مقاله با ما همراه بودید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین خوشحال می شویم، نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ترکیه 118 اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

این پست چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 1.5 / 5. تعداد آراء: 4

تاکنون رأیی داده نشده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید!

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.