معرفی مترو استانبول

کوشش‌ها برای ساخت مترو در استانبول، پیشینه‌ای بیش از ۱۰۰ ساله دارد. برای نخستین بار در سال ۱۸۷۵، خط حمل و نقل مسافر با نام تونل ساخته شد که نخستین فعالیت برای ایجاد مترو در استانبول محسوب می‌شود.

اولین خط ریلی زیرزمینی استانبول
خط زیر زمینی حمل مسافر تونل در استانبول بعد از سیستم حمل و نقل زیرزمینی لندن که در سال ۱۸۶۳ افتتاح شد دومین سیستم حمل و نقل زیر زمینی مسافر در سطح جهان می‌باشد. فعالیت‌ها برای ایجاد این خط زیرزمینی مترو در سال ۱۸۷۱ آغاز شد و در سال ۱۸۷۴ به پایان رسید. این خط که ۵۷۳ متر طول دارد در هفدهم ژانویه ۱۸۷۵ افتتاح گردید. مسافران این خط می‌توانند در عرض ۹۰ ثانیه مسافت بین گالاتا تا بی‌اوغلو را طی کنند.

طرح جامع ایجاد مترو در استانبول برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ وارد مدار شد. در آن سال شرکت‌های مختلف بین‌المللی طرحهای خود را برای ایجاد مترو در استانبول ارائه نمودند.

فعالیتهای نوین برای ایجاد خط مترو در استانبول از ۱۹ اوت ۱۹۹۲ آغاز شد و در ۱۲ ژوئن ۱۹۹۴ تونلهای تاکسیم به شیشلی به هم متصل گردید. در ۲۵ مارس ۱۹۹۹ استانبول شاهد اولین سفر آزمایشی ترن از خط مترو بود و در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۰۰ نیز خطوط متروی استانبول به‌طور رسمی گشایش یافت.

نقشه خطوط مترو استانبول ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

نقشه مترو استانبول

در کلان شهر استانبول، اگر متروبوس و تراموا و مترو استانبول به داد نرسند، ترافیک غیر قابل کنترل خواهد بود. بسیاری از شهروندان در روزهای میانی هفته ترجیح می دهند برای تردد از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند تا کمتر در ترافیک خیابانها و اتوبانهای شلوغ بمانند.

یکی از اصلی ترین ابزار حمل و نقل در این شهر قشنگ، مترو است ممکن است برای اولین بار در خواندن نقشه متروی استانبول کمی دچار مشکل شوید. بنابراین با معرفی جامع آن به شما کمک می کنیم تا بهترین مسیر را برای خود انتخاب کنید.

خطوط مترو استانبول  با حرف M مشخص است و بر روی نقشه ۶ خط مترو وجود دارد. هرکدام از این خطوط رنگ مخصوص به خود را دارند.

خط M1 مترو استانبول که منطقه غربی قسمت اروپایی را پوشش می دهد، خودش به دو خط تقسیم می شود:

M1A که از ینی کاپی در جنوب آکسارای شروع می شود و تا فرودگاه آتاتورک ادامه دارد. ۱۸ ایستگاه دارد که ایستگاه اُتوگار  Otogar برای استفاده از ترمینال اتوبوس های بین شهری از استانبول به دیگر شهرها یا حتی خارج از ترکیه است. همچنین ایستگاه های مرتر، زیتین بورنو و شیرین اولر، محل تعویض خط برای سوار شدن به مترو بوس هستند. در ایستگاه توپکاپی هم می توان به تراموای خط ۴ دسترسی پیدا کرد.

M1B هم از همان ینی کاپی به سمت کیرازلی می رود. ۱۳ ایستگاه دارد و نقطه تعویض به متروبوس ندارد اما می توان به ترمینال اتوبوسرانی رسید.

خط M2 از مبدا ینی کاپی به سمت منطقه شیشلی و لونت و شمال شرقی منطقه اروپایی می رود. با داشتن ۱۵ ایستگاه، دسترسی به میدان تکسیم و خیابان استقلال را مقدور می کند. این خط مترو در ایستگاه گایرت تپه قابل دسترسی به متروبوس آسیایی و اروپایی است و بر روی نقشه با خط سبز مشخص شده است.

خط M3، از کیرازلی در قسمت اروپایی شروع شده و بعد از گذشتن از ۹ ایستگاه به متروکنت در شمال همین منطقه می رسد. امتداد همین خط که در دست ساخت است به فرودگاه جدید استانبول خواهد رسید.

خط M4، در سمت آسیایی قرار دارد و منطقه مرکز را پوشش می دهد. از اسکله کادیکوی در جنوب غربی این منطقه شروع شده و تا تاوشان تپه در جنوب قسمت آسیایی ادامه دارد. این خط صورتی رنگ، ۱۹ ایستگاه دارد.

خط M5 مترو استانبول در قسمت آسیایی به تازگی فاز اول آن که شامل ۱۶ ایستگاه می باشد افتتاح شده است و در آینده نزدیک مابقی ایستگاه های آن تکمیل خواهد شد.

خط M6، خط کوتاهی است که در شمال قسمت اروپایی، منطقه لونت را به دانشگاه بغازایچی وصل می کند، این خط قهوه ای رنگ فعلا فقط ۴ ایستگاه دارد.

خرید کارت متروی استانبول

برای استفاده از متروی استانبول نیاز به کارت مترو یا استانبول کارت (Istanbul Card) دارید. برای خرید کارت متروی استانبول می‌توانید به باجه های بلیت فروشی داخل ایستگاه های مترو، ایستگاه فروش بلیت در فرودگاه ها، سفارتخانه ها، برخی از دفاتر مشاوران املاک و برخی از سوپرمارکت های بزرگ شهر مراجعه کنید؛ همچنین شما می‌توانید انواع کارتهای استانبول را از وبسایت های ارائه کننده‌ی کارت ها به صورت آنلاین خریداری نمایید تا لازم نباشد برای خرید در صفهای طویل منتظر بمانید.

قیمت کارت متروی استانبول بر اساس آخرین بروزرسانی سال 2019 میلادی به شرح زیر است:

قیمت کارت متروی تک سفره:

1.05 دلار آمریکا یا 5 لیر ترکیه

قیمت شارژ کارت متروی استانبول:

5، 10 و 20 لیر میزان متداول شارژ کارتهای متروی استانبول هستند اما این کارتها قابلیت شارژ تا 50 لیر را هم دارند.

قیمت خرید استانبول کارت به صورت آنلاین:

از 79 یورو به بالا + اینترنت + امکان استفاده در 120 ساعت

هزینه شارژ کارت متروی استانبول:

شما می توانید با مراجعه به دستگاه های زرد رنگی که در ایستگاه های متروی استانبول و یا داخل مراکز خرید استانبول واقع شده کارت خود را به میزان دلخواه شارژ کنید.

توجه داشته باشید که در صورت خرید استانبول کارت علاوه بر مترو می توانید از سایر وسایل نقلیه عمومی این شهر نیز استفاده کرده و هزینه خود را با استانبول کارت پرداخت کنید.

از سال 2009 میلادی استانبول کارت وارد سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه شد اما خوب است بدانید که در صورت داشتن کردیت کارت می‎توانید هزینه‌های وسایل نقلیه خود را در استانبول به صورت مستقیم و بدون خرید کارت مترو پرداخت کنید که البته این موضوع به دلیل تحریم شامل بسیاری از ایرانیان نمی شود.خرید کارت متروی استانبول

مزایای کارت متروی استانبول

ما پیشنهاد می کنیم که در ابتدای سفر خود به استانبول کارت مترو یا استانبول کارت را تهیه کنید زیرا این نوع کارت مزایای زیادی دارد که به شرح زیر هستند:

• با استفاده از آن می توانید از مترو، تراموا، اتوبوس و… استفاده کنید.

• امکان شارژ کارت و ذخیره مبلغ در آن وجود دارد.

• استفاده از آن آسان است.

• از یک کارت می توان هزینه 5 مسافر را پرداخت کرد.

• با خرید استانبول کارت هزینه های سفر شما شامل تخفیف می شود.

نکات مهم خط متروی استانبول

ساعات کاری متروی استانبول از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب می باشد و به طور همزمان می توانید با یک استانبول کارت برای چند نفر در یک ایستگاه استفاده نمایید و در همان ایستگاه با دستگاههای مخصوص شارژ کنید و اگه فاصله استفاده از کارت کمتر از دو ساعت باشد، به ازای هر یه نفر ۱ لیر به شما تخفیف داده میشود و مهم تر اینکه در آخر سفرتان میتوانید این کارت را در باجه های فروش بلیط پس داد و هزینه اولیه را که برای خرید کارت دادید، پس بگیرید.در ضمن اگه برای خرید عمده به استانبول می روید، حتما” نقشه مترو استانبول را یک بار مطالعه نماییدو ایستگاههایی که برای خرید شما نیاز هست را پیدا کنید تا سفر ارزان تری داشته باشید.

این پست چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آراء: 3

تاکنون رأیی داده نشده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید!

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.