بزرگترین شرکت خصوصی ترکیه

اگر ساکن ترکیه باشید، نام سابانجی برایتان آشنا خواهد بود. «سابانجی هلدینگ» بزرگ‌ترین شرکت مالی و صنعتی این کشور است که علاوه بر ترکیه، در ۱۷ کشور دیگر نیز شعبه دارد و در بخش‌های مختلفی از مالی و انرژی گرفته تا خرده‌ فروشی فعالیت می‌کند. شرکت سابانجی هلدینگ در سال ۱۹۶۷ توسط حاجی عمر سابانجی راه‌اندازی شد و در حال حاضر دارای بیش از ۷۰ شرکت تابعه می‌باشد.

امروزه نسل دوم و سوم از خانواده سابانجی، که فرزندان ساکیپ سابانجی می‌باشند، کنترل شرکت‌ها و دارایی‌های خانواده سابانجی را برعهده دارند.

این شرکت عظیم حدود ۵۶ هزار کارمند دارد. همچنین نام سابانچی بر سردر یک دانشگاه و موزه در شهر استانبول دیده می‌شود. مدیر عامل و مالک تمام نهادها یک زن است.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر استانبول ترکیه قرار دارد و سهام آن در بازار بورس استانبول معامله می‌شود. خانواده سابانچی سهام‌دار اصلی این شرکت می‌باشد.

مجله فوربز در سال ۲۰۰۴ دارایی خانواده سابانجی را معادل ۳٫۴ میلیارد دلار برآورد کرد و این خانواده را در رتبه ۱۴۷ از ثروتمندترین افراد جهان رتبه‌بندی نمود.

فعالیت های اجرایی هلدینگ سابانجی توسط کمیته اجرایی، متشکل از مدیرعامل، CFO، روسای واحد تجاری استراتژیک و رئیس گروه منابع انسانی انجام می شود. گروه Sabancı – به لطف شهرت خوب، تصویر برند مثبت، سرمایه گذاری های مشترک قوی، تجربه گسترده و دانش در مورد بازار ترکیه – طی سال های متمادی مشاغل اصلی خود را توسعه داده است. این شرکت ها به طور جمعی نیز در توسعه اقتصاد ترکیه سهم بسزایی داشته اند.

شرکای تجاری چند ملیتی سابانجی هلدینگ شامل شرکت های برجسته جهانی مانند AKBANK، Ageas، Aviva، Bridgestone، Carrefour، E.ON، سیمان هایدلبرگ، Marubeni و Philip Morris می باشند.

گولر سابانجی

گولر سابانجی که از سال ۲۰۰۴ مدیرعامل و مدیر اجرایی کل این امپراتوری است، این مقام را پس از فوت عمویش، ساکیپ سابانجی به دست آورده و توانسته عملکرد موفقی را به نام خود ثبت کند. این شرکت تحت مدیریت گولر سابانجی طی یک دهه گذشته، سالانه به طور متوسط ۱۲ درصد رشد داشته و برنامه‌ای برای افزایش این نرخ رشد طی یک دهه آینده نیز تدوین کرده که در حال اجراست. در سال ۲۰۱۱، سابانجی رتبه دوم در بین لیست «۵۰ زن موفق در دنیای تجارت» را در فایننشال تایمز به خود اختصاص داد و در سال ۲۰۱۸ در فهرست «قدرتمندترین زنان جهان» در مجله فوربس، رتبه شصت و چهارم را کسب کرد.

گولر سابانجی ۵۸ ساله، سومین نسل و البته اولین زن، از خانواده سابانجی است که به مدیریت این شرکت رسیده است؛ شرکتی که در اوایل قرن بیستم توسط پدربزرگش در جنوب ترکیه و برای تجارت پارچه بنیان گذاشته شد. او بنا به سنت خانوادگی و به دنبال پنج عموی خود، بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۷۸ به شرکت خانوادگی پیوست. گولر سابانجی اولین زنی است که رسماً عضو انجمن صنعتگران و تاجران ترکیه شده است. این انجمن توسط عمویش پایه‌گذاری شد و گویا سابانجی نیازی به مبارزه قابل ‌توجهی برای عضویت در آن نداشته است. حتی بنا به گفته خودش او اولین عضو زن مجمع بوده و به همین دلیل اعضا برایش مراسم باشکوهی برگزار کردند. ساختمان موزه ساکیپ سابانجی ترکیه نیز یکی از خانه‌های تابستانی خانواده اوست و نام موزه نیز همنام عموی بزرگش انتخاب شده است. چرا که او گنجینه بزرگی از نقاشی‌ها و تابلو خط‌های شخصی خود را به این موزه اهدا کرده است. گولر سابانجی می‌گوید: «عموی من ۲۵ سال در این خانه زندگی می‌کرد و سپس آن را برای افتتاح موزه اهدا کرد. او بسیار خوشحال بود که توانست در زمان زنده بودنش شاهد افتتاح موزه باشد. یکی از آرزوهای او نمایش آثار پیکاسو در این موزه بود و من بسیار خوشحالم که توانستم این رویا را برآورده کنم. اولین نمایش آثار پیکاسو در ترکیه در این موزه اتفاق افتاد و پس از آن توانستیم آثار هنرمندانی مانند مونه و رامبراند را نیز در این موزه نمایش دهیم.»

سابانجی اگرچه بنا به ادعای خودش هیچ‌گاه در داخل خانواده‌، فشار یا محدودیتی را به عنوان یک زن احساس نکرده است اما در اوایل پیوستن به شرکت در دهه ۱۹۸۰ بسیاری از افراد چه در داخل و چه در خارج از شرکت به توانایی‌های او فقط به دلیل اینکه زن بود، اطمینان نداشتند. همین برخوردها انگیزه او برای فعالیت در زمینه حقوق زنان بود تا جایی که وی در سال ۲۰۱۱ جایزه‌ای بین‌المللی به دلیل فعالیت‌هایش برای ممانعت از ازدواج کودکان در ترکیه دریافت کرد.

بخش های به سرعت در حال رشد ترکیه از جمله بانکداری، بیمه، انرژی، سیمان، خرده فروشی و صنعتی، بخش های اصلی تجارت گروه Sabancı هستند. شرکت های گروه سابانجی در بخش های مربوطه رهبر بازار هستند.

هلدینگ سابانجی پروژه های توسعه کسب و کار را از نظر مالی و استراتژیک ارزیابی می کند و پروژه هایی را که در آن ایجاد ارزش بالا، پتانسیل رشد واقعی و صلاحیت های فعلی در گروه وجود دارد که می تواند از آنها به طور مؤثر استفاده شود، در اولویت قرار می دهد.

در سال ۲۰۱۸، گروه سابانجی درآمد فروش ترکیبی ۸۸ میلیارد لیر را منتشر کرد و سود خالص ۳/۸ میلیارد لیر را اعلام کرد.

خانواده سابانجی اکثریت سهم هلدینگ سابانجی را دارا هستند و سهم این خانواده ۵۳/۹ % از این سرمایه است. ۴۲/۸ از سهام هلدینگ سابانجی بصورت عمومی داد و ستد می شود.

از این که در این مقاله با ما همراه بودید سپاس گذاریم. اگر این مقاله را مناسب یافتید با دوستانتان به اشتراک بگذارید. همچنین خوشحال می شویم، نظرات، پیشنهادات و انتقادهایتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. تیم ترکیه 118 اوقات خوب و خوشی را برای شما در ترکیه آرزومند است.

این پست چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد آراء: 11

تاکنون رأیی داده نشده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید!

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.