آک‌ بانک در سال ۱۹۴۸ توسط حاجی عمر سابانجی، در شهر آدانا تأسیس شد و در حال حاضر در فهرست ۵۰۰ بانک بزرگ جهان، در رتبه ۹۴ قرار دارد. بزرگترین سهام‌داران آک‌بانک؛ خانواده سابانجی (۴۸.۸٪) و مابقی برای عموم از جمله بانک آمریکایی سیتی‌گروپ می‌باشد. آک‌ بانک در سال ۱۹۵۰ در سیركجی استانبول اولین شعبه خود را تأسیس كرد كه هدف آن تأمین بودجه برای تولیدكنندگان پنبه در منطقه بود. آک بانک در پی جابجایی دفتر مرکزی خود در استانبول در سال ۱۹۵۴، به سرعت تعداد شعب خود را افزایش داد و در سال ۱۹۶۳، تمامی معاملات بانكی در آن به صورت خودکار انجام شد.

آک بانک در سال ۱۹۹۰ به بورس عمومی رفت و در سال  ۱۹۹۸ با عرضه ی مجدد سهام خود در بورس، تجارت خود را در بازارهای بین المللی به عنوان دریافت سپرده گذاری آمریکایی (American Depository Receipt) آغاز کرد.

فعالیت های تجاری اصلی آک بانک، شامل بانکداری شرکتی و سرمایه گذاری، بانکداری تجاری، SME banking، بانکداری خرده فروشی، سیستم های پرداخت، معاملات خزانه داری و خدمات بانکی خصوصی و بین المللی است. علاوه بر فعالیت های استاندارد بانکی، این بانک با استفاده از شعب و شرکت های تابعه ی خود (Aksigorta A.Ş ،AvivaSA و Emeklilik ve Hayat A.Ş) در حوزه ی بیمه فعالیت دارد. 

Akbank از طریق دفتر مرکزی خود در استانبول و ۲۱ دفتر منطقه ای در سرتاسر کشور فعالیت می کند. این بانک دارای شبکه توزیع گسترده ای با ۷۸۰ شعبه و بیش از ۱۳،۰۰۰ کارمند است. علاوه بر کانال های توزیع سنتی، Akbank خدمات خود را به بیش از ۱۸ میلیون مشتری از طریق Akbank Internet ،Akbank Mobile ،Call Center و تقریباً ۴۹۰۰ دستگاه خودپرداز، بیش از ۵۸۰،۰۰۰ پایانه POS و سایر کانال های پیشرفته ارائه می دهد.

با پیش بینی تغییر در پویایی مشتری و توسعه محصولات و کانال های جدید متناسب با نیازهای مالی مشتریان، Akbank نوآوری های زیادی را در بخش بانکی ترکیه به مشتریان خود معرفی می کند. علاوه بر آماده سازی بانک برای فناوری آینده، گام هایی برای اطمینان از پذیرش نوآوری به عنوان بخشی از فرهنگ بانک برداشته شده است. برای این منظور، مرکز نوآوری “Akbank LAB” در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. “Akbank LAB” برای توسعه پروژه های نوآورانه متناسب با نیاز واحدهای تجاری خود و دستیابی به هدف تجربه بی عیب و نقص مشتری با تطبیق راه حل های مالی اثبات شده با فرآیندهای بانک در سراسر جهان تلاش می کند.

مرکز بانکداری Akbank در سال ۲۰۱۰ به بهره برداری رسید. همچنین بزرگترین سرمایه گذاری این بانک، یعنی مرکز داده و زندگی “Akbank Veri ve Yaşam Merkezi” در سال ۲۰۱۹ به بهره برداری رسید. به منظور افزایش بهره وری و کیفیت خدمات Akbank، این مرکز به بالاترین فناوری مجهز شده است. این مرکز خدمات اجتماعی  به ۳۰۰۰ کارمند آک بانک ارائه می دهد.  

آک‌ بانک از طریق شرکت تابعه خود در آلمان (Akbank AG) و شعبه ای در مالت فعالیت می کند. این بانک با استفاده از زیرساخت های تلفن همراه و زیرساخت های کارت های پیش پرداخت خود، برای ارائه ی راه حل های آسان، سریع و خلاقانه برای نیازهای مالی افراد تأسیس شده است. خدمات مالی غیر بانکی، بازار سرمایه و خدمات سرمایه گذاری نیز توسط سایر شرکت های تابعه این بانک (Ak Yatırım، Ak Portföy و Aklease) ارائه می شود.

این پست چقدر مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آراء: 0

تاکنون رأیی داده نشده! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید!

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.